زیرساخت ابری هایو

هاست از کجا بخریم

حتما برای شما هم سوال شده که هاست از کجا بخریم ؟ کدام شرکت بهترین هاست را ارائه می دهد؟
از کی بپرسم هاست خوب از کجا بخریم ؟
در این مقاله قراره یکسری معیار های جزئی رو به شما بگیم که خودتون بتونید تصمیم بگیرید که از کجا هاست خوب بخریم.
خب مثل هر خرید دیگه ای قبل از خرید هاست باید بدونیم که برای چه کاری نیاز به هاست داریم، آیا واقعا هاست مورد نیاز ما هست یا نه؟!
فهرست مطالب

هاست بخرم یا نه؟

در پاسخ به سوال هاست بخرم یا نه باید مورد استفاده شما را بررسی کنیم.

برای مثال آیا واقعا همین الان یک کسب و کار آماده راه اندازی دارید یا تازه طراحی سایت را میخواهید یاد بگیرید و قصد تست کردن دارید؟

و یا اگر یک سطح بریم بالا آیا سایت شما با زبان برنامه نویسی خاصی مثل ASP, Python و امثالهم که معمولا در سرور راه اندازی میشن راه اندازی شده است یا خیر ؟

تعداد بازدید کنندگان شما چقدر هست؟ یا از قبل سایت داشتید با بازدید بالا یا تازه میخواهید شروع کنید؟ اگر تازه کار هستید آیا میخواهید کمپین های تبلیغاتی سنگینی اجرا کنید و احتمال ورود بازدید کننده زیادی به سایت وجود دارد یا خیر؟

با پاسخ به هرکدام از این سوال ها میتوان تصمیم گرفت که آیا شما به هاست نیاز دارید یا نه.

کسب و کار آماده راه اندازی کردن دارم:

شما باید اقدام به خرید هاست بکنید.

تازه طراحی سایت رو یاد گرفته ام:

برای شما خرید هاست ضروری نیست، شما می توانید سیستم شخصی خودتان را تبدیل به هاست بکنید و بعد از نهایی شدن پروژه تان آن را بر روی هاست اجرا کنید.

سایت شما با زبان برنامه نویسی خاصی ساخته شده است:

در این شرایط بهتر است اقدام به خرید سرور کنید تا تمام پیش نیاز های پروژه خود را در سرور نصب و راه اندازی کنید.

معمولا هاست ها با یکسری تنظیمات پیشفرض عمومی ارائه می شوند و اضافه کردن نرم افزار های ثانویه و سفارشی برروی آنها امکان پذیر نیست.

سایت شما بازدید کننده زیادی خواهد داشت:

اگر از قبل سایت داشته اید و قصد انتقال به هاستینگ دیگری دارید و یا اگر قرار است کمپین تبلیغاتی بزرگی را اجرا کنید بهتر است یک سرور ابری بصورت موقت یا دائمی تهیه کنید.

سرور ابری هایو این امکان را دارند که در لحظه منابع خود را تغییر دهند و پاسخگو هر میزان بازدید کننده و فشار بر روی سرور باشند.

در غیر اینصورت خرید هاست ایران برای شما مناسب است.

خب، حالا که متوجه شدیم اصلا ما هاست لازم داریم یا نه وقت این رسیده که بتونیم تشخیص بدیم از چه شرکتی هاست بخریم و چطور کیفیت هاست را تست کنیم.

هاست خوب از کجا بخریم

برای رسیدن به پاسخ سوال ” هاست خوب از کجا بخریم ” باید با اصطلاحات مختلفی که در هاستینگ ها استفاده می شود کامل آشنا بشیم.

وقتی بدونیم که هر ویژگی هاست به چه معنی هست میتونیم تشخیص بدیم که آیا هاست ارائه شده یک هاست خوب برای خرید هست یا نه.

فضای میزبانی هاست

منظور از فضای هاست میزان هارد یا فضای ذخیره سایزی فایل/اطلاعات است که از سرور اصلی برای هاست شما اختصاص یافته.

هرچقدر فضای بیشتری داشته باشید قاعدتا فایل های بیشتری را می توانید در هاست خود میزبانی کنید و را سایت خود ارائه دهید.

اینکه بدانیم چه میزان فضا مناسب ماست باید بدانیم چه نوع سایتی را با چه نرم افزاری قصد راه اندازی داریم.

برای مثال اگر سایت شما با وردپرس قرار است راه اندازی شود شما حداقل به 1.5 گیگ فضا برای کارکرد خوب وردپرس در 1 سال آینده نیاز خواهید داشت.

اگر سایت شما شرکتی/شخصی است و محتوای خیلی زیادی برای ارائه ندارید بخصوص محتوای ویدئویی همان 1.5 گیگ با نهایتا 2 گیگ برای شما کفایت میکند.

دقت داشته باشید که بعضی از سایت های شرکتی محتوای زیادی ندارند اما در عوض ایمیل های زیاد با فایل های ضمیمه زیادی دارند.

پس اگر شرکت شما قرار است تعداد زیادی ایمیل سنگین داشته باشد بهتره از هاست حداقل 3 گیگابایت شروع کنید و بعدا با توجه به مصرف ایمیل تان هاست خود را ارتقاء دهید و یا از سرویس ایمیل اختصاصی هایو برای میزبانی ایمیل های خود استفاده کنید.

اما اگر سایت فروشگاهی/خبری دارید فضای مناسب شما حداقل 3 گیگابایت است و با توجه به محتوای که ارائه می دهید میتونید هاست 8 گیگابایتی نیز خریداری کنید.

در نهایت اگر سایت آموزشی بخصوص آموزش آنلاین دارید شما نیاز به فضای زیادی خواهید داشت اما نه برای همه محتوای آموزشی تان.

قاعدتا بخشی از محتوای آموزشی شما رایگان خواهد بود (پیش نمایش آموزش ها) برای ارائه آنها بهتر است آموزش های خود را در هاست اصلی تان بارگذاری کنید و به کاربر ارائه دهید.

بدین منظور شما هاستی با بیش از 8 گیگابایت فضا نیاز دارید.

اما باقی آموزش های پولی که حجم بسیار زیاد تری دارند را بهتر است در هاست و یا سرور دیگر نگهداری کنید و فقط لینک دانلود آنها را در سایت خود قرار دهید.

زیرا درصورتی که محتوای زیادی از طریق هاست اصلی شما دانلود شود احتمال کند شدن سایت نیز وجود دارد، پس بهتر است محتوای دانلودی سنگین در هاست دیگری میزبانی شود.

پهنای باند هاست

منظور از پهنای باند میزان دانلود و آپلودی است که کاربران/شما از طریق هاست انجام می دهید.

معمولا برای سایت هایی که تازه کار خود را شروع کرده اند پهنای باند خیلی کم نیز کفایت میکند.

معمولا پهنای باند از 80 گیگابایت شروع میشود که فقط درصورتی که شما بازدید کننده خیلی زیادی داشته باشید به این میزان مصرف در ماه میرسید.

80 گیگابایت یعنی شما و کاربران در یک ماه به اندازه 80 گیگ دانلود یا آپلود داشته باشید که معمولا در سایت های تازه تاسیس بعید است این میزان مصرف.

اما با اینحال اگر سایت آموزش آنلاین دارید که نیاز به ارائه محتوای ویدئویی دارد بهتر است پهنای باند بیشتری تهیه کنید.

تعداد دیتابیس در هاست

دیتابیس به معنی پایگاه داده یا محلی برای ذخیره کردن تمام تنظیمات و محتوای متنی سایت شما است.

در اکثر سایت ها معمولا شما فقط به 1 دیتابیس نیاز خواهید داشت.

اما بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنیم و هاستی تهیه کنیم که حداقل 2 یا 3 دیتابیس را پشتیبانی کند تا درصورت بروز مشکل خاصی برای سایت بتوان با ساخت دیتابیس دوم یا سوم یک نسخه پشتیبان و یا جدید و اصلا یک سایت کاملا متفاوت بالا آورد.

تعداد ایمیل در هاست

وقتی شما هاست تهیه میکنید قاعدتا باید یک آدرس (دامین) به آن وصل کنید مثل haio.ir بعد از خرید هاست و اتصال دامنه شما میتوانید برای دامنه خود یک ایمیل اختصاصی نیز بسازید.

مثل: info@haio.ir

حال بعضی از هاست ها محدودیتی در تعداد ایمیل تعریف کرده اند که برای مثال شما بیشتر از 4 ایمیل نمیتوانید بسازید.

این قابلیت معمولا برای سایت هایی که مکاتبات ایمیلی ندارند مورد نیاز نیست و حتی 1 یا نهایتا 2 ایمیل هم کفایت میکند.

اما اگر شرکت هستید و مکاتبات ایمیلی زیادی از طریق دامین اصلی خودتان دارید بهتر است به این موضوع دقت کنید و هاستی تهیه کنید که تعداد ایمیل های بیشتری به شما ارائه دهد.

درضمن اگر ایمیل برای شما خیلی مهم هست میتونید از ایمیل سرور اختصاصی هایو استفاده کنید.

تعداد ساب دامین

ساب دامین یعنی دامنه زیر مجموعه، فرض کنید شما سایتی با آدرس Haio.ir دارید و حالا قصد راه اندازی یک فروشگاه مجزا از سایت اصلی خود دارید.

برای اینکار شما می توانید از یک ساب دامنه مثل shop.haio.ir استفاده کنید.

به هر اسمی ه قبل از آدرس اصلی سایت شما بیاد ساب دامنه یا SubDomain میگویند.

درحالت عادی شما نیاز به تعداد زیادی ساب دامنه ندارید و 2-3 تا ساب دامنه هم برای شما کفایت میکند، اما اگر پروژه بزرگی با بخش های مختلف دارید تعداد ساب دامنه برای خرید هسات خوب برای شما میتونه مهم باشه.

نکات کلیدی مهم در انتخاب هاست

در ادامه موارد قبلی باقی مواردی که در پلن های مختلف هاستینگ ها ارائه می شود معمولا در اکثر هاستینگ ها مشابه هستند و یا خیلی مهم و کاربردی نیستند.

اما نکات ریزی هست که باید قبل از خرید هاست به آنها دقت کنید.

پشتیبان گیری منظم از هاست

معمولا اکثر هاستینگ ها بصورت هفتگی از هاست شما نسخه پشتیبان تهیه میکنند، لذا حتما از این مهم اطمینان حاصل کنید که شرکت فروشنده هاست این قابلیت رو روی هاست های خودش داشته باشه.

خوشبختانه هایو بصورت منظم روزانه از دیتابیس ها و هفتگی از کل هاست شما بک آپ کامل تهیه میکند و جای نگرانی نیست.

SSL رایگان

SSL رایگان بر روی هاست نیز معمولا در اکثر هاستینگ ها ارائه میشود، اما هستند مواردی که این امکان را بر روی هاست خود ندارند و شما مجبور هستید حتما SSL را از آنها خریداری کنید یا خودتان دستی از Lets Encrypt اقدام به تهیه SSL رایگان کنید.

ما در تمام هاست های هایو SSL رایگان را بصورت پیشفرض در دسترس شما قرار داده ایم و با چند کلیک ساده میتونید SSL رو بر روی هاست خود فعال کنید.

علاوه بر این شما میتونید با کمک سرویس مانیتورینگ SSL هایو بصورت لحظه ای از پایدار بودن SSL و سایت خود اطمینان حاصل کنید.

هاست با PHP 8.0

برخلاف دو مرود قبلی هاست با PHP 8.0 درحال حاضر در اکثر هاستینگ ها ارائه نمی شود. و هایو تقریبا جزوء اولین هاستینگ هایی است که پشتیبانی از PHP 8.0 را به هاست های خود اضافه کرده.

اکثر برنامه نویس ها یا پروژه های خاص با PHP 8 ساخته شده اند که چون هاستینگ فعلا این مورد رو نداره به دردسر میخورن و مجبور هستند که سرور ابری تهیه کنند.

اما در هایو اینگونه نیست و شما میتونید از هاست php 8 استفاده ببرید.

پشتیبانی هاستینگ و قیمت هاست

در نهایت میرسم به بحث پشتیبانی هاستینگ که دل خیلی ها خون هست از این مورد، زیرا متاسفانه شرکت ها یا حتی اشخاص تازه کاری وارد این عرصه شده اند که با فروش هاست ارزان و تبلیغات دروغین سرویس های خود را به مشتریان ارائه میدهند ولی بعد از آن پشتیبانی بسیار ضعیفی دارند.

و یا حتی پاسخگو نیستند.

برای همین شما نباید به هر هاست ارزان قیمت اعتماد کنید. و از اعتبار شرکتی که از آن قراره هاست بخرید مطمئن شوید.

هاستینگ هایو با سابقه حرفه ای خود و ارائه سرویس های زیرساختی قدرتمند این مورد را اثبات کرده که همواره پشتیبان مشتریان خود در 24 ساعت شبانه روز بوده و هیچوقت مشکلی را بدون راه حل رها نکرده است.

لذا علاوه بر خرید ارزان هاست از هایو از یک پشتیبان قوی و متخصص نیز برخوردار خواهید شد.

اما در رابطه با قیمت خرید هاست.

درحال حاضر به دلیل رونمایی از هاست های هایو قیمت های فعلی بسیار مناسب و اقتصادی هستند. پس میتونید تا وقت هست هاست ارزان اما با کیفیت و با پشتیبانی متخصص بخصوص در زمینه وردپرس تهیه کنید و لذت ببرید.

پس در آخر به این نکته میرسیم که برای پیدا کردن شرکتی برای خرید هاست علاوه بر ویژگی های هاست باید به سابقه و اعتبار آن شرکت یا ارائه دهنده نیز دقت داشته باشید.

 

نتیجه

شما مختار هستید از هر شرکت ارائه دهنده هاست مناسب خود را تهیه کنید، اما با رعایت و دانستن نکات بالا مطمئنا میتونید انتخاب حرفه ای تری داشته باشید.

در نهایت قابل ذکر است که تمام موارد بالا بصورت کامل و بدون محدودیت در هاستینگ هایو قابل ارائه است و شما میتونید اقدام به خرید هاست از هایو بکنید.

پیشنهاد میکنیم برای تست هاست ماهیانه هایو را تست کنید.

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید؟
عجله دارید؟ 02156218439
رایگان آموزش ببین - آموزش کار با سرویس های هایو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *