زیرساخت ابری هایو

معرفی انواع سرور ابری

اگر به طور کلی بخواهیم انواع سرور ابری رو مشخص کنیم دو نوع سرور ابری ایرانی و سرور ابری خارجی را خواهیم داشت. ولی اگر بخواهیم کمی جزئی تر باشیم و تفکیک دقیق تری از سرورهای ابری داشته باشیم می توان گفت سرورهای ابری از نوع سیستم عامل به دودسته سرور ابری ویندوزی و سرور ابری لینوکسی تقسیم میشن. و قاعدتا در هر کدام از این نوع سرورهای ابری با توجه به سیستم عامل آنها امکانات و قابلیت های خاصی را خواهیم داشت که در ادامه جزئیات آن را شرح خواهیم داد.
فهرست مطالب

سرور ابر‌ی ویندوزی

سرور ابری ویندوزی با توجه به نسخه ویندوز سرور به موارد زیر تفکیک میشه

  • ویندوز سرور 2022
  • ویندوز سرور 2019
  • ویندوز سرور 2016

همچنین در زیرساخت ابری هایو ویندوز ۱۰ نیز در قالب یک سرور ابری به مشتریان ارائه می شود.

معمولاً در سرور ابری ویندوزی امکان اجرای نرم افزار های تحت ویندوز آنلاین و یا نرم افزارهایی که با زبان asp نوشته شده اند می باشد، اما با این حال امکان تنظیم سرور برای اجرای باقی نرم افزارها که با زبان های دیگر نوشته شده اند نیز وجود دارد.

به طور کلی می توان گفت در سرور ابری ویندوزی محدودیتی برای اجرای نرم افزارهای آنلاین خود نخواهید داشت.

منتها به صورت پیش فرض ویندوز سرور مناسب زبان‌های خاصی مثل asp هست.

 

سرور ابری لینوکسی

سرور ابری لینوکسی در انواع مختلف توزیع لینوکس ارائه می شود.

لینوکس برخلاف ویندوز چندین توزیع مختلف دارد که خوشبختانه زیرساخت ابری هایو اکثر آنها را پشتیبانی میکند که در زیر به آنها اشاره کرده ایم.

توزیع های لینوکسی که سرور ابری های پشتیبانی میکند

  • Ubuntu
  • Debian
  • CentOs
  • Fedora
  • OpenSuse

قابل ذکر است که تمام سیستم عامل های ارائه شده در سرورهای ابری لینوکسی هایو با آخرین آپدیت ارائه می‌شوند.

در سرور ابری لینوکسی امکان اجرای هرگونه نرم افزار های تحت وب و یا تحت ویندوز وجود دارد.

اما همانطور که قبلاً گفتیم زبان asp برای ویندوز بیشتر استفاده می‌شود لذا به همین دلیل استفاده آن در لینوکس خیلی منطقی نیست و از این لحاظ نرم افزارها یا برنامه‌هایی که با زبان ASP برنامه نویسی شده اند معمولا در سرور ابری لینوکس ارائه نمی شوند.

ولی در مقابل تمام برنامه ها و نرم افزار هایی که با زبان های تحت وب دیگر مثل PHP, Python, Go, React و … نوشته شدن در سرور ابری لینوکس ایران قابل اجرا هستند.

در شرکت زیرساخت ابری هایو علاوه بر این دو نوع سرور ابری، یعنی سرور ویندوزی ابری و سرور لینوکسی ابری یکسری پلتفرم ها یا اپلیکیشن های آماده نیز ارائه می‌شود.

برای مثال کسانی که قصد دارند یک وب سایت آماده راه اندازی کنند و میخواهند از نرم‌افزار وردپرس استفاده کنند، می توانند تنها با یک کلیک یک سرور ابری لینوکسی آماده برای اجرای وردپرس داشته باشند.

پس اگر بخواهیم یک دسته بندی دیگر به انواع سرورهای ابری اضافه کنیم می‌توان به پلتفرم های آماده ابری اشاره کرد.

 

توصیه می کنم برای بررسی بیشتر و تست رایگان سرور ابری حتماً در پنل کاربری هایو ثبت نام بکنید تا شارژ رایگان خود رو دریافت کرده و امکان ساخت سرور ابری رایگان را داشته باشید.

با این کار به راحتی چند کلیک می توانید یک سرور ابری رایگان برای چند روز داشته باشید و تمام حالت ها و امکانات آن را بررسی کنید همچنین در هر لحظه نیز پشتیبانی‌ هایو آماده پاسخگوئی به شما هست لذا اگر سوال یا مشکلی در راه اندازی سرور یا تنظیمات آن داشتید آن را از ما بپرسید تا به صورت رایگان جواب شما ارائه شود.

 

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید؟
عجله دارید؟ 02156218439
رایگان آموزش ببین - آموزش کار با سرویس های هایو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *