زیرساخت ابری هایو
[dark-light-mode-switch]

سرور ابری یا VPS تفاوت ها + پیشنهاد نهایی

سلام! الان که درحال خوندن این متن هستید احتمالا تو گوگل عبارت "سرور ابری یا VPS" رو جستجو کردید و میخواید تفاوت این دو رو بدونید. جواب خلاصه و ساده تفاوت سرور ابری با سرور مجازی در نحوه استقرار و مدیریت سرور ها هست. عملا از نظر تنظیمات و سرور ابری با سرور مجازی تقریبا مشابه هستند؛ اما اینکه هر سرور به چه شکل در اختیار ما قرار گرفته و چقدر هزینه برامون داره و چندین مورد دیگه تفاوت هایی هستند که تو این مقاله قرار هرکدوم رو بررسی کنیم.
فهرست مطالب

تفاوت‌های سرور ابری با سرور مجازی VPS

شرایط استقرار سرور ابری و VPS

شرایط استقرار یک VPS روی یک سرور فیزیکی در یک مکان مشخص است، درصورتی که سرور ابری روی یک پارتیشن مجازی متشکل از چندین سرور فیزیکی برای حداکثر مقیاس پذیری و در دسترس بودن بالا قرار دارد.

عملا می توان گفت:

اگر مشکلی در سرور اصلی VPS پیش بیاد سرور مجازی شما هم به مشکل میخوره.

درصورتی که سرور ابری چون بصورت مجازی اصطلاحا در هوا (ابرها) معلق هست اگر برای سروری که داخلش هست مشکلی پیش بیاد بلافاصله جابجا میشه و از طریق سرور دیگه ای در دسترسی قرار میگیره.

شرایط تغییر منابع سرور

فرض کنید تو یک روز پاییزی سرد بخاطر کمپین تبلیغاتی که برگزار کردید فشار زیادی روی سرور هست و باید در لحظه پاسخگو همه کاربران باشه.

بعد یه مدت فشار روی سرور اینقدر زیاد میشه که ناگهان سرور کاملا از دسترس خارج میشه!

پیگیر مشکل میشید و پشتیبان میگه: “شما مصرف منابع تون بیش از حد تعریف شده بوده و سرور هنگ کرده! باید یا صبر کنید تا درست بشه یا سرور رو ارتقاء بدید که هزینه جدا داره و کمی زمان میبره”

این شرایط برای VPS هست.

تو سرور ابری شما میتونید در لحظه بدون اطلاع رسانی قبلی و هماهنگی منابع سرور مثل هارد، RAM و CPU رو هرچقدر که میخواهید بیشتر کنید و هر موقع نخواستید دوباره به حالت قبل برگردونیدش!

تغییر منابع در سرور ابری در لحظه اعمال میشه و نیاز به انجام هیچ کار فنی و یا حتی پرداخت هزینه ی اضافی در اون لحظه نیست.

‎شرایط پرداخت هزینه سرور ابری و VPS

تفاوت قبلی رو در نظر بگیرید، شما سرور مجازی دارید و خیلی سریع نیاز دارید که بخاطر کمپین یک هفته ای که برگزار کردید یک سرور قوی تر داشته باشید.

تنها راه حل خرید یک سرور جدید و پرداخت کامل هزینه 1 ماه استفاده از اون سرور هست (شما فقط 1 هفته منابع بیشتر میخواید).

در سرور ابری شرایط خیلی خیلی بهتر و بصرفه تر هست.

تمام هزینه ها در سرور ابری در ازای مصرف و بصورت ساعتی هست،

یعنی چی؟

فرض کنید الان این سرور ابری رو دارید:

  • 1GB Ram
  • 2Core CPU
  • 10GB HDD

برای مثال قیمت ساعتی این سرور 166 تومان ، روزانه 3,984 و ماهانه 119,520 تومان هست.

حالا میخواید منابع سرور رو تغییر بدید به:

  • 2GB Ram
  • 3Core CPU
  • 10GB HDD

تو این حالت هزینه سرور میشه ساعتی 249 ، روزانه 5976 و ماهانه 179,280.

خب؟

اینجا تفاوت اصلی کار خودش رو انجام میده.

شما برای استفاده از Cloud Server باید ابتدا حسابتون رو با یک حداقل مبلغ که در هایو 10 هزار تومان هست شارژ کنید. و نیازی به پرداخت مبلغ خاصی بصورت یکجا نیست.

با این فرض که پنل شما شارژ داشته باشه با افزایش منابع فقط هزینه ساعتی سرور جدید برای شما اعمال خواهد شد 🙂

دسترسی سریع از سرویس ابری:

برای ساخت و دسترسی سریع از سرویس ابری،سرویس هایی مورد توجه قرار میگیرند که شبکه داخلی قوی داشته باشد تا از امنیت بالایی برخوردار شود.در زیر ساخت ابری هایو با ایجاد یک شبکه داخلی (جزیره) سرور های ابری (ویرا ابر) با امنیت بالا فعال خواهند بود.

زیر ساخت های هایو به صورت یکپارچه مدیریت می شوند، و بار سرور های ابری به صورت شناور در زیرساخت هایو مدیریت می شوند.این امر فقط در جزیره های هایو امکان پذیر می باشد ، تک ماشین های مجازی که در کلودهای دیگر ارائه می شود به صورت یکپارچه مدیریت نمی­شوند و با افزایش بار بر روی سرورهای فیزیکی ماشین ها Down می­شوند.

پشتیبان­گیری سرویس ها (back up)

هایو با بیش از ده ها سرور فیزیکال و استفاده از نرم افزارهای مدیریت کلود و شبکه شرایط یکپارچه سازی و شناور بودن سرورهای ابری را فراهم ساخته است.و به راحتی می­تواند میزبانی و مدیریت ماشین های مجازی شمارا انجام دهد.همچنین شما می­توانید با توجه به نیاز خودتان از سرویس های خود پشتیبان­گیری (back up) تهیه نمایید و در چند سرور فیزیکال عملیات ذخیره سازی را انجام دهید.

سرور ابری اختصاصی با امنیت بالا:

تمام ارائه دهنده ها به نوعی ماشین های مجازی اختصاصی ارائه می­دهند اما در عمل این نوع ماشین مجازی ها اختصاصی نبوده و از امنیت پایین تری برخوردار هستند.

این امر سبب شده که شرکت زیرساختی ابری هایو با ارائه زیر ساختی با نام انحصاری “جزیره” بتواند نیاز کاربران را در زمینه کلود و اجرای تمامی سیستم عامل ها با امنیت بالا برآورده نماید.

نحوه ساخت سرور ابری:

با تعیین دقیق منابع مورد نیاز خود تنها با چند کلیک می توانید سرور ابری خود را ایجاد کنید، سرورهای ابری هایو با نام اختصاری “ویرا ابر” که نسخه ای کامل­تر و دقیق­تر از ماشین­های مجازی موجود در بازار کلود می­باشد، سپس می­توانید سرور ابری خود را در جزیره­های هایو قراردهید تا از امنیت بالا و شبکه ای قوی برخوردار شوند.

 

پیشنهاد آخر

درآخر پیشنهاد میکنم از سرور ابری ساعتی رایگان هایو استفاده بکنید تا به عینه خودتان متوجه تفاوت های بشوید.

تیم پشتیبان هایو همواره در دسترسی است پس نگران مسائل فنی نباشید و همین الان اقدام ساخت سرور ابری بکنید.

رایگان آموزش ببین - آموزش کار با سرویس های هایو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *