تفاوت هاست اشتراکی با اختصاصی چیست ؟

یکی از کارهای سخت در خرید سرویس هاستینگ، انتخاب نوع مناسب آن  از بین هاست اشتراکی، سرور مجازی و سرور اختصاصی برای مشتریان است، چون پلن هاستینگ باید بتواند ترافیک، بودجه و امنیت مورد نیاز کاربر را تامین کند.

بین این سرویس‌های هاستینگ چند تفاوت اصلی وجود دارد که به کمک آن می‌توانید سرویس مورد نظر خود را به درستی انتخاب کنید.

در این مقاله قصد داریم به اختصار به تفاوت بین هاست‌های اشتراکی، سرور خصوصی مجازی(VPS) و هاست اختصاصی بپردازیم و همچنین مزایا و معایب هر کدام را شرح ‌دهیم و به شما بگوییم که کدام گزینه مناسب وب سایت‌های تجارت الکترونیک است.

تفاوت بین انواع هاستینگ

قبل از شروع، فرض می‌کنیم که شما می‌دانید که سرویس هاستینگ چیست و در کل چه نوع خدماتی را ارائه می‌دهد. در ادامه به‌طور خلاصه به برخی از تفاوت‌های کلیدی سرویس‌های هاستینگ بپردازیم.

فضای سرور:  اندازه سرور یا مقدار فضای هارد درایوی که در اختیار سایت شما قرار می‌دهد را مشخص می‌کند.

تنظیمات سرور: این گزینه، بر روی سرعت و امنیت وب سایت‌تان تاثیر می‎گذارد. هر وب سایت باید یک حداقل امنیت پایه را داشته باشد. اما برخی وب سایت‌هایی که داده‌های مهمی را نگهداری می‌کنند نیاز به پیکربندی ویژه ای دارند.

حافظه: به طور کلی، اگر سایتی با اطلاعات زیاد دارید و می‌خواهید که با سرعت بیشتر لود شود، باید memory بیشتری تهیه کنید.

سرور مدیریت شده و سرور مدیریت نشده

هنگام خرید سرویس هاستینگ و تهیه سرور باید انتخاب کنید که سرور مدیریت شده می خواهید یا مدیریت نشده!

در سرور‌های مدیریت نشده خودتان مسئول نگهداری سرور هستید. این گزینه مناسب افراد حرفه‌ای است.

اما در هاست‌های مدیریت شده شرکت ارائه دهنده سرویس هاستینگ، مدیریت هاست‌تان را بر عهده خواهد گرفت.

سرور مدیریت نشده معمولاً برای مشتریانی که یک تیم IT اختصاصی در اختیار دارند مناسب است، هر چند هاست‌های مدیریت نشده به شما اجازه می‌دهند که کنترل بیشتری روی سرور داشته باشید.

با این حال سرور مدیریت شده برای مشتریانی که سایت‌های کوچک دارند یا آنهایی که تیم IT مناسب در اختیار ندارند، گزینه مناسبی است.

البته اگر شغل شما در زمینه راه اندازی سرور باشد، تعیین کردن این خطوط معنی ندارد. برای مثال شما می‌توانید به خوبی با یک هاست مدیریت شده کار کنید و یا توسط یک هاست مدیریت نشده کنترل هر بخش از کارتان را خود بر عهده بگیرید.این گزینه ‌ها بر اساس زمان و بودجه مشتریان تعیین می‌شود.

حال بیایید به جزئیات بیشتری بپردازیم. در این بخش درباره انواع مختلف هاستینگ بحث خواهیم کرد.

ابتدا با محبوب‌ترین گزینه شروع می‌کنیم.

هاست اشتراکی

هاست‌های اشتراکی چندین وب‌سایت را روی یک سرور ذخیره و میزبانی می‌کنند.

این هاست‌ها معمولاً برای سایت‌های شخصی و وبلاگ‌ها مفیدند. برای شروع می‌توانید از این پلن‌ هاستینگ که قیمت خیلی پایینی دارند شروع کنید.

این هاست‌ها با وجود قیمت جذاب، چند عیب اساسی از قبیل امنیت پایین دارند. در حقیقت این هاست‌ها نمی‌توانند به طور کامل امنیت وب سایت‌تان را تامین کنند.

هاست اشتراکی اجازه دسترسی روت را به شما ‌نمی‌دهد، بنابراین برای انجام بعضی از تنظیمات سرور، مانند پیاده سازی فایروال محدودیت دارید. برای حل این مشکل می‌توانید از سایر سرویس‌ها استفاده کنید.

مشکل دیگر این قبیل هاست‌ها، سرعت پایین آن است، چون حافظه یک سرور اشتراکی بین تمام وب سایت‌هایی که روی آن قرار دارند، تقسیم می‌شود. برای مثال اگر سایت شما ترافیک سنگینی داشته باشد، سرویس‌هایی که سایت شما ارائه می‌دهد با تاخیر اجرا می‌شوند. به همین دلیل این هاست‌ها برای وب سایت‌های تجارت الکترونیک و فروشگاه های اینترنتی به هیچ وجه مناسب نیستند، چون سرعت برای وب سایت‌های تجارت الکترونیک یک فاکتور اساسی است.

در کل، در صورتی که وب سایت‌تان با داده‌های حساس مانند اطلاعات کارت‌های اعتباری سروکار دارد، بهتر است از هاست‌های اشتراکی استفاده نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید